78245 osumaa

Lääkäri lääkemarkkinoinnin kohteena

Suuren yleisön mielikuvat lääkärien ja lääketeollisuuden suhteesta painottuvat usein ns. voiteluun. Lääkäriliiton perinteisessä syysseminaarissa toimittajille sekä lääkärit että lääketeollisuus korostivat, että olennainen elementti lääkäreihin kohdistuvassa lääkemarkkinoinnissa on tieto. Mainonnan vaaroilta lääkäreitä suojaavat monet säännökset, mutta myös mm. kokemus ja halu itsenäiseen päätöksentekoon.

KARIUTUIKO TERVEYDENHUOLTO- UUDISTUS?

On ollut alusta lähtien selvää, että mikäli terveydenhuollon uudistussuunnitelmia ei saada jonkinlaiseen päätökseen ennen kongressin tavanomaista kesälomaa, jonka tänä vuonna piti alkaa elokuun 12. päivänä, ei asiaa saada loppuunkäsitellyksi ennen vaaleja. Siksi demokraattien ja republikaanien johtomiehet päättivät, että kesälomasta on helpompi luopua kuin edustajanpaikasta - joka olisi helposti katkolla, kun kansa toteaisi, että edustajat eivät ole suorittaneet tehtäviään.

Toimittanut Tuula Fabrizio

Terveyserojen vähentäminen on vaikeata muttei mahdotonta

Britannian Lääkäriliitto (British Medical Association, BMA) ja British Medical Journal (BMJ) järjestivät yhdessä European Public Health Alliancen ja Euroopan Unionin kanssa Lontoossa 3.-4.5.94 eurooppalaisen konferenssin "Action on Social Inequalities and Health". Kokousta edeltäneellä viikolla julkaistiin BMJ:n teemanumero (1) terveydentilan sosioekonomisista eroista ja eriarvoisuudesta. Numeron aiheet olivat näyttävästi esillä Lontoon valtalehdissä Timesistä Guardianiin, ja kirjoittajia haastateltiin myös televisiossa.

Eero Lahelma, Ossi Rahkonen

Hanki haimatulehdus - pääset sairaalan sylkykupiksi

Viime joulukuussa HS:ssa referoidussa väitöskirjassaan nuori lääket. lisensiaatti Mika Jaakkola Tampereelta totesi, että alle 10 % säännöllisesti alkoholia käyttävistä miehistä saa haimatulehduksen, yli 90 % ei siis koskaan. Tosiasia, joka on jo ajat sitten selvinnyt kyläyhteisön elämää tarkkailleelle haimatulehdukseen sairastuneelle kohtuukäyttäjälle. Kylän suurimmat juopot ja kaljaveikot eivät suinkaan saa haimatulehdusta, elävät pitkälti yli 70-vuotiaiksi ja kuolevat aivan muihin tauteihin. Jos heitä 'onnistaa' saada sydäninfarkti, jonka syyt saattavat yhtä hyvin olla alkoholinkäytössä, kohdellaan heitä sairaalassa kuin ketä tahansa 'kunniallisen' sairauden omaavaa eli ystävällisesti ja tehokkaasti.

EMLA-voiteen käytöstä tärykalvon puudutuksessa

Suomen Lääkärilehden Keskustelua-palstalla (26/94) kirjoitti Sten- Hermann Schmidt kokemuksistaan EMLA-voiteen käytöstä tärykalvon puudutuksessa. Olemme tutkineet asiaa OYKS:n korva-, nenä- ja kurkkutautien klinikassa. Tutkimustuloksiamme on julkaistu mm. Suomen Lääkärilehdessä (1990;45:1429-1423) sekä Acta Otolaryngologicassa (1992; Suppl. 492:63-67). Totesimme Bonainin liuoksen (kokaiini, mentoli, fenoli) aiheuttavan korvakäytävän ja tärykalvon voimakasta ärsytystä ja saavan aikaan jopa perforaatioita. EMLA:lla emme todenneet vastaavia sivuvaikutuksia. EMLA:n puuduttavan tehon totesimme vähintään yhtä hyväksi kuin Bonainin liuoksenkin. Bonainin liuos luokitellaan sisältämänsä kokaiinin vuoksi huumausaineeksi, mitä EMLA taas ei ole. EMLA:n käytön olemme todenneet ainakin yhtä helpoksi kuin Bonainin liuoksenkin. Tällöin EMLA:a on kuitenkin käytettävä samoin kuin Bonainin liuosta - vanupallosten kanssa, jotka asetetaan vasten tärykalvoa. Tällöin ei myöskään aineen poistaminen korvakäytävästä muodostu ongelmaksi. Edellä mainituista syistä olemme OYKS:n korva-, nenä- ja kurkkutautien klinikassa korvanneet Bonainin liuoksen EMLA:lla tärykalvon puudutuksessa vuodesta 1990 lähtien.

Jukka Luotonen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat