78324 osumaa

Kunnanjohtaja Jouni Mutanen Itä-Suomen lääketiedetapahtumassa: Hoitoketjujen palveltava käytännön potilastyötä

Perusterveydenhuollon lääkäripula koettelee Pohjois-Savossa erityisesti Rautavaaran, Rautalammin ja Varpaisjärven kuntia, ja Kuopion yliopistollisessa sairaalassa on nyt pula anestesialääkäreistä. Siilinjärvellä asukkaat ovat olleet tyytyväisiä väestövastuujärjestelmään, johon myös Kuopio siirtyy ensi vuonna.

Ulla Toikkanen

LL Anne-Mari Kantanen: Lääkärien päivystysasiat kuntoon!

Käytännön lääkärin näkökulmaa valaisi Itä-Suomen lääketiedetapahtumassa Anne-Mari Kantanen, joka erikoistuu parhaillaan neurologiaan KYS:ssa. Terveydenhuollossa on takerruttu lillukanvarsiin, ja kokonaisuudesta ei keskustele kukaan. Anne-Mari Kantasen mielestä pitäisi muun muassa selvittää, ketä hoidetaan nyt julkisessa terveydenhuollossa ja mikä on yksityissektorin osuus.

Ulla Toikkanen

Rauhoittavasti vaikuttava lääkitys yleinen kotona asuvilla ikäihmisillä

Vanhusten monilääkitys yleistyi selvästi 1990-luvulla, ja yhä useammat kotona asuvat ikääntyneet käyttävät lääkkeitä, joilla on jonkinlainen rauhoittava tai väsyttävä vaikutus, osoittaa kotona asuvien ikäihmisten lääkkeiden käyttöä selvittänyt väitöstutkimus. Monilääkitys ja rauhoittavien tai väsyttävien lääkkeiden käyttö saattaa kuitenkin heikentää kotona asuvan vanhuksen toimintakykyä ja siten hänen edellytyksiään selviytyä kotona.

Suvi Sariola

Kotkassa haluttiin palvella paremmin

- Olemme täällä Kotkan seudulla pohtineet jo useamman vuoden, miksi terveyspalvelujen kysyntä ylittää jatkuvasti tarpeen. Vaikka saisimmekin lisää lääkäreitä, ei vastaanottoaikojen lisääminen olisi mikään oikea ratkaisu. Ihmisten arjessa on tapahtunut sellaisia muutoksia, ettei sen muutokseen synnyttämiin ongelmiin riitä pääsy lääkärin tai sairaanhoitajan vastaanotolle, miettii Kotkan kaupungin terveysjohtaja Jukka Mattila. Kysymys Kotkassa kuuluikin: Miksi nykyajan ihmiset tulevat kerta toisensa jälkeen yhä pienempien pulmien kanssa lääkärin vastaanotolle?

Miten suhtautua ilman lääketieteellistä syytä tehtävään keisarileikkaukseen

Keisarileikkaukset ovat yleistyneet sekä Suomessa että kaikissa kehittyneissä maissa 1970-luvulta lähtien. Vuonna 1975 keisarileikkaus tehtiin Suomessa 8 %:lle synnyttäjistä, vuonna 2001 jo 16 %:lle. Leikkausten määrä vaihtelee sairaaloissa 9,4:n ja 26 %:n välillä. Ei-kiireellisiä sektioita tehtiin vuonna 2001 eniten eräässä pienessä synnytyssairaalassa (15,8 %), ja vähiten (4,7 %) kahdessa keski- ja suurikokoisessa sairaalassa.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat